Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Szykują się zwolnienia w branży motoryzacyjnej

Szykują się zwolnienia w branży motoryzacyjnej

Dane rok do roku wskazują na spadek produkcji samochodów w Polsce. W całej Europie popyt osłabiło zniesienie dopłat unijnych do zakupu nowych pojazdów, co w znacznej mierze wpłynęło na zmniejszenie liczby zamówień w polskich fabrykach. Skutkiem tego jest redukcja etatów, która może dotknąć nawet do 12 proc. pracowników tego sektora.

 

Narastający w 2008 roku kryzys na rynkach kapitałowych wymusił na państwach europejskich wprowadzenie programów wspierających branżę motoryzacyjną. Z początkiem 2009 roku czternaście państw Unii Europejskiej zdecydowało o wprowadzeniu dopłat dla kupujących nowe pojazdy. W celu uzyskania dofinansowania wystarczyło udowodnić, że stary samochód został zezłomowany. Działania krajów unijnych w znaczący sposób wpłynęły na poziom sprzedaży nowych aut. Jednak wprowadzone przepisy miały w założeniu charakter przejściowy, dlatego jedynie odsunęły w czasie spowolnienie w branży motoryzacyjnej. Niestety likwidacja dopłat
do nowych aut w znacznym stopniu przekłada się na słabnące wyniki polskiego sektora Automotive.

 

Branża motoryzacyjna jest w Polsce jednym z kluczowych sektorów zarówno pod względem zatrudnienia, produkcji oraz udziału w eksporcie. Polska jest jednym z największych producentów samochodów, części i podzespołów motoryzacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zniesienie programu stymulacyjnego już wpłynęło na wskaźniki związane z produkcją samochodów.

 

Z naszych analiz wynika, że zwolnienia w branży motoryzacyjnej wydają się być nieuniknione. Mniej wyprodukowanych samochodów oznacza mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Sygnały jakie docierają do nas z rynku potwierdzają dane GUS - w czerwcu tego roku wyprodukowano o 14% mniej samochodów niż w analogicznym okresie roku zeszłego” – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że czerwcu bieżącego roku odnotowano produkcję samochodów w Polsce na poziomie 67 700 sztuk. Dane za analogiczny okres w 2010 roku wskazywały na znacznie większy poziom produkcji aut wynoszący 77 900 sztuk.

 

Z sygnałów docierających do nas z rynku wynika, że przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej już odnotowały spadek liczby zamówień, a spodziewają się ich redukcji nawet o jedną trzecią. Dekoniunktura w branży z pewnością ograniczy zapotrzebowanie na pracowników, co może odbić się nawet na 12% osób zatrudnionych w sektorze automotive” podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.

 

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service S.A. świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service S.A. jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków, Work Service SA

tel. 508 040 345,

krzysztof.inglot@workservice.pl

 

Pobierz PDF:

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×