Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Praca w wakacje - zastąp i zarabiaj!

Praca w wakacje - zastąp i zarabiaj!

Pracownik udający się na urlop stawia swojego pracodawcę przed problemem poradzenia sobie z niedoborem kadry. Problem ten jest tym większy, im kosztowniejsze (czasem wręcz niemożliwe) jest przerwanie ciągu pracy. Dlatego w okresie wakacyjnym firmy zatrudniają pracowników zastępczych, których średnie wynagrodzenie może sięgać nawet 17,25 zł brutto za godzinę – wynika z najnowszych danych firmy Work Service S.A.

 

Prace na zastępstwo

Płaca minimalna*

Płaca maksymalna*

Średnia

Kierowca autobusu

13,5 zł

21 zł

17,25 zł

Pracownik biurowy

11 zł

16 zł

13,5 zł

Pracownik produkcji

9,5 zł

17 zł

13,25 zł

Pomoc w księgowości

10,5 zł

15 zł

12,75 zł

Magazynier

9,5 zł

13,5 zł

11,5 zł

* Wynagrodzenie brutto                                       Dane własne Work Service S.A.

Latem nadarza się wiele okazji na znalezienie czasowego zatrudnienia: oprócz prac sezonowych pojawiają się oferty pracy na zastępstwo, gdzie głównym zadaniem nowego pracownika jest utrzymywanie ciągłości obowiązków wykonywanych przez osobę przebywającą obecnie na urlopie. Wśród kategorii zawodów wyróżnionych w analizie Work Service, na najwyższe maksymalne zarobki mogą liczyć kierowcy autobusów z godzinną płacą sięgającą 21 zł.

 

Praca na zastępstwo to przede wszystkim szansa dla osób długotrwale bezrobotnych. Dorywcze zatrudnienie z jednej strony będzie dla nich źródłem dochodu, z drugiej strony, poprzez nabycie doświadczenia, zwiększy ich szanse na rynku pracy. Zastępstwo to również szansa dla studentów, dla których może być to pierwsze zawodowe doświadczenie oraz możliwość zdobycia środków na wymarzone wakacje – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

 

W pierwszej trójce najbardziej opłacalnych zawodów, zaraz po kierowcy autobusu, zajmują pracownicy produkcji ze średnią płacą 13,25 zł oraz pracownicy biurowi, którzy w najlepszym wypadku mogą liczyć na zarobki w wysokości 16 zł. Czwarte miejsce przypada pomocnikom w działach księgowości, dla których najmniej korzystny scenariusz, zakłada pracę za 10,5 zł za godzinę. Ostatnie miejsce zajmują magazynierzy, których średnia płaca wynosi 11,5 złotego brutto, zatem jedynie 2 złote więcej niż minimalna stawka godzinowa.  

 

Praca na zastępstwo trwa zazwyczaj od dwóch do sześciu tygodni. Głównym warunkiem otrzymania posady jest pełna dyspozycyjność oraz łatwość adaptacji do nowych warunków i obowiązków. Ponieważ jest to praca jedynie okresowa, dlatego najczęściej stosowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę tymczasową lub umowa cywilnoprawna – wyjaśnia Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

 

W przypadku pracy na zastępstwo nie prowadzi się dużych rekrutacji. Najczęściej oferty te nie są ogłaszane w Internecie ze względu na fakt, że pracownicy sami proponują osobę, która zastąpi ich w czasie urlopu. Często wybór pada na najbliższych członków rodziny pracownika. Dlatego chcąc znaleźć taką ofertę najlepiej pytać bezpośrednio w firmie lub przez znajomych, którzy w nich pracują. W Polsce istnieje coraz więcej przedsiębiorstw, w których do pracy na zastępstwo przyjmowane są pełnoletnie dzieci pracowników. Jest to świetna okazja na dorobienie dodatkowych pieniędzy, które mogą odciążyć budżet domowy – dodaje Krzysztof Inglot.

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.  Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2200 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków, Work Service S.A.

t: 508 040 345,

e: krzysztof.inglot@workservice.pl

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×