Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Praca tymczasowa pomoże polskim przedsiębiorcom

Praca tymczasowa pomoże polskim przedsiębiorcom

Funkcjonowanie przyjętego przez rząd pakietu ustaw antykryzysowych dobiega końca. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to brak możliwości kontynuowania zatrudniania na zasadach przyjętych w 2009 roku. Od początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą zmuszeni do zatrudniania, po 2 latach współpracy, pracowników na czas nieokreślony. Wyjściem może się okazać zatrudnianie na podstawie umów o prace tymczasowe, co dla agencji pośrednictwa pracy może stać się dodatkowym wsparciem w ich rozwoju.

 

Wielu przedsiębiorców na czas kryzysu finansowego korzystało z rozwiązań specjalnie przygotowanej ustawy mającej łagodzić skutki recesji. Zmiany wprowadzone czasowo przez rząd stwarzały możliwość zatrudniania pracowników na podstawie umów na czas określony dłużej niż przez dwa lata. Jednak w perspektywie sześciu miesięcy ustawa antykryzysowa przestanie obowiązywać, co będzie skutkowało powrotem do zasady, według której trzecia umowa na czas określony przekształca się w umowę bezterminową.

 

Zakończenie funkcjonowania ustawy antykryzysowej może stanowić istotny problem nawet dla nawet 30 % rynku pracy w Polsce. Konieczność wystawiania umów na czas nieokreślony, po dwóch latach współpracy, będzie wiązała się ze znacznym zwiększeniem kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. W największym stopniu odczują to firmy z sektorów automotive, przemysłu ciężkiego i produkcji, gdzie zastosowanie rozwiązań z ustawy antykryzysowej było najszerzej wykorzystane” – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

Zmiana, która nastąpi na rynku pracy będzie wymuszała na pracodawcach modyfikację form zatrudniania. Pracodawcy zamiast liczyć na zmiany na szczeblu rządowym w postaci modyfikacji prawnych lub przedłużania obecnych uwarunkowań, mogą już od dziś zwracać się o pomoc do agencji pośrednictwa pracy. Zatrudnianie pracowników w oparciu o umowę o pracę tymczasową w znaczącym stopniu ograniczy negatywne skutki dla przedsiębiorstw wynikające
z zakończenia funkcjonowania ustawy antykryzysowej.

 

W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem zainteresowania elastycznymi formami zatrudnienia. Pracą tymczasową i zaawansowane formy outsourcingu łączą ze sobą łatwą dostępność pracowników i niwelowanie dodatkowych kosztów wynikające z upływu funkcjonowania ustawy antykryzysowej” – przewiduje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynku w Work Service SA.

 

Wzmocnienie rozwoju rynku pracy tymczasowej

 

Nowa sytuacja na rynku pracy, która będzie miała miejsce po wygaśnięciu ustawy antykryzysowej, w znacznym stopniu przełoży się na obecny stan sektora pracy tymczasowej. Dotychczas Polska plasowała się w końcówce europejskiej, pod kątem udziału zatrudnienia pracowników tymczasowych. Do tej pory stosunek pracowników zatrudnianych w Polsce na zasadach tymczasowych do pozostałych pracowników wynosił zaledwie 0,4%, co przy średniej europejskiej na poziomie 1,5% pokazuje duże perspektywy wzrostu dla tego rynku.

 

Polski rynek pracy tymczasowej powinien w przeciągu następnych 5 lat podwoić się, aby istotnie zbliżyć się do średniej w Unii Europejskiej. Wygaśniecie ustawy antykryzysowej może w realiach Polskiej gospodarki i niechęci Polskich przedsiębiorców do zawierania kolejnych umów na czas nieokreślony przyśpieszyć proces dojścia do wskaźników europejskich nawet o 50%. Już od początku bieżącego roku obserwujemy znaczące, kilkunastoprocentowe wzrosty na naszym rynku” – podsumowuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

praca-tymczasowa

 

 

 

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service S.A. świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service S.A. jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków

tel. 508 040 345,

krzysztof.inglot@workservice.pl

 

Pobierz PDF:

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×