Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Polacy niechętnie dojeżdżają do pracy

Polacy niechętnie dojeżdżają do pracy

Nasze społeczeństwo nadal jest mało mobilne. Niemal połowa Polaków poszukując pracy nie zamierza podejmować jej w większej odległości niż 15 km od miejsca zamieszkania. Jednocześnie co ósma osoba jest gotowa wyjechać do pracy za granicę. Najchętniej Polacy zatrudniliby się w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, zwłaszcza jeżeli w nowej firmie zaoferowano im pensję w wysokości około 1000 euro – wynika z najnowszych danych Work Service SA.

 

Do 15 kilometrów od miejsca zamieszkania, taki dystans do pracy najczęściej wskazywali Polacy jako odpowiedni. 49,6% badanych wskazało, że ich miejsce pracy nie powinno znajdować się dalej niż we własnym mieście, aglomeracji miejskiej lub sąsiedniej miejscowości. Niemal o połowę mniej Polaków wskazało, że byłoby skłonne zdecydować się na dłuższe dojazdy do pracy. Niespełna 26% osób zadeklarowało, że zdecydowałoby się na podjęcie nowego zatrudnienia w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania o dystans wynoszący od 15 do 50 km.

polacy-niechetnie

Polacy są w znacznie mniejszym stopniu mobilnym społeczeństwem niż inne narody z Europy Zachodniej. Pomimo to z naszych najnowszych danych wynika, że już co czwarty Polak byłby  w stanie dojeżdżać do sąsiedniego miasta lub do znacznie oddalonej miejscowości w celu poszukiwania lepszych warunków pracy. To pozytywny sygnał, szczególnie w czasach gdy panuje wysoki poziom zróżnicowania pod względem wysokości płac oraz poziomów bezrobocia – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

Innym istotnym czynnikiem, który przekłada się na decyzję o zmianie miejsca pracy jest poziom wynagrodzeń. 36% Polaków deklaruje, że zarobki na poziomie od 3000 do 5000 zł netto przekonałyby ich do wyboru innego pracodawcy. Niemal 29% osób wskazuje, że wynagrodzenia do 3000 zł netto byłyby wystarczające do zmiany obecnego pracodawcy, a 22,5% wskazuje przedział pomiędzy 5000 a 8000 zł, jako przekonujący do dokonania takiego kroku.

Polacy w znacznym stopniu kierują się realizmem przedstawiając swoje oczekiwania finansowe względem potencjalnych pracodawców. Najczęściej wskazywany przedział wynagrodzenia netto w obrębie 3000 – 5000 zł wskazuje na aspirację osiągania niewiele wyższych wynagrodzeń niż średnia krajowa, która obecnie wynosi 2556 zł netto – dodaje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

Polacy o emigracji zarobkowej

 

Nawet co ósmy dorosły Polak (13%) byłby skłonny wyjechać do pracy za granicę. W największym stopniu taką chęć deklarowali mężczyźni posiadający podstawowe wykształcenie. Najchętniej obieranym kierunkiem emigracji zarobkowej byłaby Wielka Brytania wskazywana przez 37,1% badanych. Drugie miejsce zajął nowo otwarty rynek pracy w Niemczech, do którego chciałoby się udać 14% badanych, zaś na trzecim miejscu znalazła się Szwecja, do której chętnie pojechałoby do pracy 10% respondentów.

Wybór pracy za granicą związany jest z kilkukrotnie wyższym wynagrodzeniem niż na naszym rodzimym rynku pracy. Polacy podejmując decyzje o wyjeździe często biorą pod uwagę znacznie lepsze pespektywy płacowe. Tylko w dwóch najchętniej wskazywanych kierunkach emigracyjnych (Wielka Brytania i Niemcy) niewykwalifikowani pracownicy budowlani zarabiają od 1300 do nawet 2400 Euro za miesiąc pracy. Stanowi to znacznie wyższe wynagrodzenie niż te wskazywane, jako zachęcające do zmiany pracy w Polsce – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dytektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.

 

polacy-niech

polacy-niechet

 

 

 

 

 

 

 

Badanie zlecone przez Work Service SA zostało przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini w dniu 5 sierpnia 2011r. na losowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłych mieszkańców Polski. Wielkośćć próby wyniosła 1100 osób, a błąd oszacowania 3%. Wyniki zbierano metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service S.A. świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service S.A. jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków

tel. 508 040 345,

krzysztof.inglot@workservice.pl

 

Pobierz PDF:

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×