Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Ile Polacy pracowali na swoje wakacje?

Ile Polacy pracowali na swoje wakacje?

Po zakończeniu wakacji warto zastanowić się, jak długo Polacy musieli pracować, żeby wyjechać na swoje urlopy. Zgromadzenie pieniędzy na tygodniowy wyjazd zagraniczny zajęło statystycznemu Polakowi 20 dni – wynika z analiz firmy Work Service SA. Aby udać się na wymarzony wypoczynek, kasjer w porównaniu do profesora medycyny, musiał pracować nawet trzydzieści razy dłużej!

 

W czerwcu bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w Polsce wynosiła 3 483 zł brutto (2 508 zł netto). Przyjmując, że średni koszt tygodniowych zagranicznych wakacji wynosi 2 tysiące złotych, Work Service SA dokonał analizy zarobków przedstawicieli poszczególnych zawodów. Z przygotowanego zestawienia wynika, że przeciętny Polak, aby mógł wyjechać na wakacje zagraniczne, musiał średnio przepracować niemal 20 dni roboczych (19,9 dni).

work-tabelka

 

W przyszłym roku statystyczny Polak, żeby pojechać na tygodniowy zagraniczny urlop, będzie pracował średnio 5 godzin 20 min krócej. Wynika to z oczekiwanego wzrostu wynagrodzeń o 3,5 proc., co przełoży się na zmniejszenie godzin pracy, wymaganych do osiągnięcia niezbędnej kwoty pieniędzy na sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

Z danych firmy Work Service wynika, że najszybciej na tygodniowy zagraniczny urlop zarobią profesorowie medycyny, którzy kwotę potrzebną na wyjazd uzyskają w czasie krótszym niż półtora dnia, co jest wynikiem ich zarobków osiągających nawet 36 tys. złotych netto. Niewiele dłużej na swoje wakacje zarabiać będą prezesi spółek giełdowych. Będą oni odkładać na ten cel jedynie przez 1,6 dnia. Jest to spowodowane ich wysokimi wynagrodzeniami sięgającymi niemal 32 tys. złotych netto.

 

Na przeciwnym biegunie rankingu przygotowywanego przez Work Service SA znajdują się nauczyciele, kasjerzy i niewykwalifikowani pracownicy. O ile pracownicy z branż będących na szczycie rankingu zarabiają na takie wakacje w ciągu kilku dni, to te grupy muszą poświęcić około miesiąca na pracę, dzięki której sfinansują swój wypoczynek. Najdłużej na wyjazd zagraniczny muszą pracować kasjerzy – nawet 38,5 dni roboczych. Najbliżej średniej krajowej ze swoimi wynagrodzeniami znajdują się pracownicy zatrudnieni w sektorze księgowości (19,8 dnia potrzebnego do zarobienia na urlop podczas gdy średnia krajowa 19,9 dnia). Największe różnice w płacach widać, porównując wypłaty prezesa spółki giełdowej i pracownika niewykwalifikowanego. Szefowie firm notowanych na giełdowym parkiecie zarabiają ponad dwadzieścia razy więcej niż pracownicy produkcji (odpowiednio 31 680 złotych netto i 1 512 złotych netto).

 

Wzrost płac, przewidywany na przyszły rok, w największym stopniu skróci czas gromadzenia środków na wakacje, wśród profesji najmniej zarabiających osób. Dla przykładu nauczyciele będą pracować niemal o 8 godzin mniej niż obecnie, gdy sędziowie zaoszczędzą jedynie 2 godziny. Zaoszczędzony czas Polacy z różnych profesji będą mogli spędzić już w samolocie, wiozącym ich na upragniony urlop - mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.

 

Po rocznym wzroście płac, jedni z najmniej zarabiający w zestawieniu Work Service niewykwalifikowani pracownicy produkcji, będą musieli pracować na tygodniowy wyjazd wakacyjny aż o 8 godzin i 56 minut mniej niż obecnie. Jeszcze bardziej poprawi się sytuacja kasjerów, którzy spędzą w pracy ponad 10 godziny mniej niż obecnie. Z drugiej strony najmniej czasu zaoszczędzą profesorowie medycyny i prezesi spółek giełdowych. Ich czas pracy skróci się odpowiednie jedynie o 22 i 25 minut.

 

 

Wynagrodzenia i czas potrzebny
do zarobienia na wakacje

2011

2012

ZAWÓD

Wynagrodzenie*

ILE DNI

ILE GODZIN KRÓCEJ

Profesor medycyny

36000

1,4

22 minuty

Prezes spółki giełdowej

31680

1,6

25 minut

Lekarz specjalista

10080

5,0

1 godzina 20 minut

Sędzia

6336

7,9

2 godziny 7 minut

Handlowiec

3960

12,6

3 godziny i 25 minut

Kierowca TIR

3240

15,4

4 godziny i 10 minut

Księgowa

2520

19,8

5 godzin 22 minuty

Nauczyciel kontraktowy

1620

30,9

7 godzin i 50 minut

Pracownik produkcji

1512

33,1

8 godzin i 56 minut

Kasjer

1296

38,6

10 godzin i 26 minut

Średnia krajowa**

2508,4

19,9

  1. godzin i 20 minut

*Wynagrodzenia netto

**Dane GUS – Czerwiec 2011

 

Dane własne – Work Service SA

 

 

***

 

Grupa Kapitałowa Work Service S.A. świadczy usługi w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalizuje się w poszukiwaniu i rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym,  pełnym outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami i procesami pomocniczymi w przedsiębiorstwach oraz oferowaniem rozwiązań opartych o wykorzystanie umów o pracę tymczasową. Grupa Kapitałowa Work Service S.A. jest największą firmą usługową na polskim rynku HR, prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem sieci oddziałów i przedstawicielstw oraz za granicą w pięciu krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Work Service działa od 1999 roku, a dzięki długoletniej współpracy z największymi pracodawcami w kraju i za granicą posiada pełną wiedzę na temat rynku pracy i kompleksowych rozwiązań wspomagających zarządzanie. Już ponad 2000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, doceniając doświadczenie, profesjonalizm i indywidualne podejście. Każdego roku dzięki Work Service zatrudnienie znajduje blisko 150 tysięcy osób.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków, Work Service SA

tel. 508 040 345,

krzysztof.inglot@workservice.pl

 

Pobierz PDF:

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×