Uwaga! Work Service ostrzega, przed fałszywymi ofertami pracy na zewnętrznych portalach rekrutacyjnych,
w których przestępcy podszywają się pod Work Service w celu wyłudzenia danych osobowych.

Dowiedz się więcej
Relacje inwestorskie
> Strona główna > Centrum prasowe > Informacje prasowe > Ekspert HR komentuje > Bezrobocie pod lupą ekspertów

Bezrobocie pod lupą ekspertów

Stopa bezrobocia spadła i w czerwcu wyniosła 13,2 proc., a lista bezrobotnych w powiatowych Urzędach Pracy zmniejszyła się o 67,2 tysiące osób. Czy znaleźli pracę w Polsce czy też wyjechali za granicę w poszukiwaniu zarobku - Work Service analizuje najnowsze dane GUS.

Liczba bezrobotnych - czerwiec 2013

*dane GUS

 

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła względem zeszłego miesiąca i wynosi obecnie 2109,1 tysięcy.W maju wyrejestrowało się 244,8 tysiące osób, jednak tylko 111,1 tys. z nich podjęło pracę. Możemy zapytać, co się stało z pozostałymi 133,7 tysiącami wyrejestrowanych osób? – Głównym powodem wyrejestrowania z ewidencji bezrobotnych może być wyjazd za granicę do pracy. Przydałby się system monitorujący, który określałby, jak często przyczyną wyrejestrowania jest trwała emigracja zarobkowa. Stworzenie Europejskiego Systemu Ewidencji Pracy pozwoliłoby na wymianę informacji o zatrudnieniu i ofertach pracy między poszczególnymi krajami – wybiega myślami w przyszłość Tomasz Hanczarek Prezes Work Service SA.

Mimo ogólnego spadku liczby bezrobotnych w czerwcu przybyło 177,7 tys. nowych osób, które szukają zatrudnienia, a w maju nie figurowały jeszcze w rejestrze. – Nowi bezrobotni to przede wszystkim absolwenci szkół średnich i wyższych, którzy zarejestrowali się w urzędach, aby zyskać bezpłatne ubezpieczenie. Grupę powiększają także osoby, które odchodzą w ramach zwolnień grupowych rozpoczętych w tym roku i kontynuowanych w systemie comiesięcznym  – wyjaśnia Tomasz Hanczarek.

Jeśli chodzi o młodych bezrobotnych, w wieku do 25 roku życia, to najwięcej ich było w lutym 2013 roku – 460 tysięcy, by w czerwcu spaść do 385,2 tysięcy. Oznacza to, że po raz pierwszy od 9 miesięcy liczba bezrobotnych Polaków do 25 roku życia spadła poniżej 400 tys. - Za malejący udział młodych odpowiedzialne są dwa zjawiska. Pierwszym z nich jest emigracja, która bardzo się upowszechnia – szczególnie wśród młodych ludzi, a drugim zapotrzebowanie na pracę sezonową. To sprawia, że statystyki dotyczące osób do 25 roku życia wyglądają coraz lepiej. Jednak nie stoi za nimi trwała poprawa sytuacji na rodzimym rynku pracy – tłumaczy Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Na bardzo duży spadek liczby bezrobotnych absolwentów - aż o 33 proc. do 58,2 tysięcy - ma wpływ przede wszystkim utrata statusu absolwenta. – Spora część młodych osób decyduje się na wyjazd za granicą – i często, pomimo pracy w innym kraju, w Polsce figuruje jako osoba bezrobotna. Status absolwenta przysługuje przez 12 miesięcy od momentu ukończenia szkoły, dlatego rok później - w czerwcu wielu z nich go traci – tłumaczy Krzysztof Inglot i dodaje. – Jest to kolejny przykład, gdzie widzimy ogromną potrzebę prowadzenia ewidencji emigracji zarobkowej Polaków, bo w przeciwnym razie statystyki wprowadzają nas w błąd.

Liczba ofert pracy w urzędach pracy - czerwiec 2013 r.

*dane GUS

 

Analizując oferty pracy, które Powiatowe Urzędy Pracy proponowały bezrobotnym dowiadujemy się, że w czerwcu zgłoszono ich 76,1 tysięcy, z czego 64,2 tysięcy dotyczyło pracy w sektorze prywatnym. -  Biorąc pod uwagę liczbę bezrobotnych przekraczającą 2 miliony osób od razu widać, że liczba ofert pracy w urzędach jest wciąż o wiele za mała. Firmy dużo częściej niż kiedyś decydują się na elastyczne formy zatrudnienia lub zatrudnienie za zewnątrz. To pokazuje, jak ważna jest współpraca Urzędów Pracy z prywatnymi agencjami, które w obecnej chwili cieszą się większym zaufaniem pracodawców i pracowników.

 

***

Grupa Kapitałowa Work Service działa od 1999 roku i jest największą firmą usługową na polskim rynku usług personalnych. Prowadzi działalność na terenie całego  kraju za pośrednictwem sieci oddziałów oraz za granicą w 6 krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Specjalizuje się w restrukturyzacjach w obszarze HR, rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, doradztwie personalnym oraz outsourcingu funkcji związanych z zarządzaniem kadrami. Oferuje także rozwiązania wykorzystujące umowy o pracę tymczasową. Już ponad 2000 firm wybrało Work Service na swojego partnera w biznesie, a blisko 250 tysięcy osób rocznie za jego pośrednictwem znajduje zatrudnienie. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Więcej informacji:

Krzysztof Inglot,

Dyrektor Działu Rozwoju Rynków, Rzecznik Prasowy

mobile: +48 508 040 345

phone: +48 71 371 0927

e-mail: krzysztof.inglot@workservice.pl

do góry

Kontakt
dla mediów

Biuro prasowe

Rzecznik prasowy

Andrzej Kubisiak


Andrzej Kubisiak

tel. +[48] 512 176 030
andrzej.kubisiak@workservice.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×